Forum Numizmatičnega društva Slovenije Seznam forumov Forum Numizmatičnega društva Slovenije
Vse o kovancih, bankovcih, žetonih, srečanjih zbiralcev, razstavah in drugih dogodkih
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Kubanski denar

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Forum Numizmatičnega društva Slovenije Seznam forumov -> Moderni kovanci - tuji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
karelkol
V#


Pridružen/-a: 21.05. 2007, 11:07
Prispevkov: 8
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 28 Avg 2009 06:20    Naslov sporočila: Kubanski denar Odgovori s citatom

V roke sem dobil kar nekaj kubanskega denarja, pesose in centave, ter opazil, da se pojavljata tako germanski in latinski kov.
Ali je ta lastnost nekaj podobnega (redkega) kot je to značilno za jugoslovanski denar letnik 1938 in se smatra za varianto vredno zbirke, ali je to bolj lastnost angleškega funta (kovanec za 1 funt), kjer je napis na obodu v obeh smereh in je pojavljivost teoretično enaka?
Hvala
Lp
Karel
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vito
M#


Pridružen/-a: 24.11. 2006, 16:20
Prispevkov: 2274

PrispevekObjavljeno: 28 Avg 2009 23:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Latinski in germanski kov nimata nobene povezave z orientacijo obodnega napisa.
Ta dva pojma opredeljujeta le medsebojno lego sprednje in hrbtne strani kovanca in sta odvisna od smeri vpetja obeh kovnih pečatov v kovni stroj. Pri germanskem kovu vidimo obe strani kovanca pravilno obrnjeni, če ga zasukamo okrog navpične osi, pri latinskem kovu pa, če ga zasukamo okrog vodoravne osi. Obodni napis je popolnoma neodvisen od tega. Poleg teh dveh je še tretji, prečni kov, kjer sta sprednja in hrbtna stran med seboj zasukani za 90 stopinj. Ta je značilen za nizozemske guldne in za pokov (kovanje za zbirke) našega 500 tolarskega kovanca 2002.

Predvidevam, da imate kubanske kovance novejšega datuma izdane po letu 1994 in to konvertibilni peso. To so kovanci z motivi zgradb na hrbtni strani. Pri teh so kovanci prvih letnikov res izdelani v latinskem kovu, kasnejši letniki pa v germanskem. Torej ne gre za nič posebnega. Zanimivejše bi bilo, če bi isti apoen istega letnika našli v obeh verzijah.

Podobno se je zgodilo s švicarskimi franki po letu 1982 - do 1981 so bili kovani v latinskem, od 1982 dalje v germanskem kovu. Tudi nekateri srbski kovanci so bili v različnih letih kovani v različnih kovih, ki se največkrat ujemajo s kovanjem v Parizu ali na Dunaju, v skladu s poimenovanjem kovov. Skratka, pojav je pogost pri kovancih, ki so skozi čas kovani v več različnih kovnicah.

Pri jugoslovanskih kovancih 1938 je bilo malo drugače. Ti bi praviloma morali biti kovani v latinskem kovu, le neznatna količina nekaterih apoenov (najverjetneje prvih odkovov) je bila izdelana v germanskem kovu.

karelkol je napisal/a:
/...../
in se smatra za varianto vredno zbirke
/...../

V urejeno zbirko verjetno spada vsak kos, ki se ujema z njenimi tematskimi kriteriji. Le zakaj bi bili "vredni zbirke" le redki kosi.... Tudi brez najpogostejšega je zbirka nepopolna.
_________________
***************************************
*** SLOVENSKI KOVANCI IN BANKOVCI v 20 STOLETJU ***
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Forum Numizmatičnega društva Slovenije Seznam forumov -> Moderni kovanci - tuji Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.